CPPC ogłasza trzeci nabór wniosków w ramach POPC 1.1

W minionym tygodniu (10 listopada 2017 r.) Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłosiło trzeci nabór POPC 1.1. Ogłoszenie było niemałym zaskoczeniem dla obserwatorów, spodziewano się go pod koniec miesiąca. Ten nabór będzie prawdopodobnie ostatnią szansą na zdobycie dofinansowania w ramach działania 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach”. Działanie to jest najpopularniejszym źródłem dotacji dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy chcą inwestować w infrastrukturę internetu szerokopasmowego.

W trzecim naborze będzie można powalczyć zarówno o dofinansowanie sieci światłowodowych, jak i radiowych. Jednak budowana/modernizowana sieć musi mieć przepływowość na poziomie min. 30 Mb/s u użytkownika końcowego. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno firmy z sektora MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. 

Jakie obszary objęte są naborem?

Trzeci nabór POPC 1.1 obejmuje 33 obszary tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie nie ma dostępu do internetu o wysokiej przepustowości. Obszary podlegające dofinansowaniu znajdują się na terenie 9 województw:

  • dolnośląskiego (3 obszary),
  • kujawsko-pomorskiego (3 obszary),
  • lubelskiego (12 obszarów),
  • łódzkiego (1 obszar),
  • małopolskiego (3 obszary),
  • mazowieckiego (4 obszary, w tym 3 obszary obejmujące województwa sąsiednie),
  • podkarpackiego (2 obszary),
  • śląskiego (4 obszary),
  • zachodniopomorskiego (1 obszar)

W ramach trzeciego naboru do objęcia zasięgiem jest 847 132 punktów adresowych (460 565 to minimalna liczba) oraz 2 579 placówek oświatowych. 

banner POPC 1.1 - twarze - trzecin nabór POPC 1.1

Jak dużą dotację będzie można uzyskać?

Podobnie, jak w 2. konkursie POPC maksymalny poziom dofinansowania projektów to 85%. Za wyjątkiem obszarów na terenie województwa mazowieckiego. Tam dofinansowanie osiąga poziom 80% lub 82,5%. W ramach trzeciego naboru do rozdysponowania są prawie 2 miliardy złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Do kiedy potrwa trzeci nabór POPC 1.1?

Trzeci nabór POPC 1.1 został podzielony na rundy. Pierwsza z nich rozpocznie się 11 grudnia 2017, a zakończy się 20 kwietnia 2018 roku. Przedsiębiorcy mają więc niecałe 4,5 miesiąca na przygotowanie i złożenie dokumentacji. Zakończenie rundy zaplanowane jest na III kwartał przyszłego roku.

Czy będzie czwarty konkurs?

Nic nie wskazuje na to, aby działanie POPC 1.1 doczekało się czwartego konkursu. Zapobiec temu mają planowane rundy trzeciego konkursu. W sytuacji, w której na wytypowane przez CPPC obszary konkursowe nie zostaną zgłoszone żadne wnioski lub, gdy nie otrzymają one dofinansowania zostanie ogłoszona druga runda konkursu. Wskazane w niej obszary mogą ulec zmianie, tak aby zwiększyć ich atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów. Jak trzeci nabór POPC 1.1 będzie przebiegał w praktyce przekonamy się niebawem.

Pełna dokumentacja dostępna jest tutaj

Zainteresowanych pozyskaniem dotacji w ramach POPC 1.1 zapraszamy do kontaktu z nami – KONTAKT.

← Wróć do wszystkich aktualności